Facebook

Nouadhibou cd.2

By on 27 Lis 2011 in 2011 Mauretania | 0 comments

Ostatnie dni minęły mi tak szybko….sama nie wiem kiedy :-).  Praca w naszym punkcie medycznym w połączeniu ze wszystkimi innymi zobowiązaniami „sprawozdawczo-raportowo-projektowymi” pochłonęła mnie całkowicie..

Pomijając tych, którzy odwiedzali nas z konkretnymi dolegliwościami, parametry wymienione w poprzednim wpisie zbadaliśmy 176 osobom.  Niestety nie wszyscy to okazy zdrowia i teraz zaczyna się problem na jaką, długofalową pomoc i w jakim zakresie mogą liczyć tu na miejscu.

Cały czas zbieramy odpowiedzi na nurtujące nas pytania – zwłaszcza dotyczące cukrzycy. Mam nadzieję, że już niedługo podzielę się z Wami wnioskami.

Główny szpital  w Nouadhibou to L’hopital Espagniol (wybudowany przez Hiszpanów). Opłata za konsultację lekarską wynosi 300 MRO (ok 3,00zł) a za osobodzień w szpitalu 800 MRO (ok 8,00zł). Osoby najbiedniejsze mogą zostać zwolnione  z opłat.

W szpitalu znajdują się:

 1. Laboratorium (podstawowe badania: biochemia, krzepnięcie, mikrobiologia, cytologia, serologia);
 2. Kuchnia (posiłki tylko  dla osób zatrudnionych);
 3. Pralnia;
 4. Kinezyterapia;
 5. Bank krwi;
 6. Kostnica;
 7. Punkt sterylizowania narzędzi;
 8. Pracownia RTG;
 9. Dentysta (3 dentystów + asystenci);
 10. Oddział chorób wewnętrznych ;
 11. Oddział pediatryczny (gdzie np. obok pary bliźniąt-wcześniaków leży dziecko zmarłe z powodu tężca);
 12. Oddział ginekologiczno-położniczy (+sale porodowe);
 13. Blok operacyjny (mała chirurgia);
 14. Reanimacja (sala reanimacyjna – brak jakiegokolwiek wyposażenia).

W poradniach przyszpitalnych przyjmują: internista, pediatra, ginekolog, dermatolog, laryngolog, chirurg i pulmunolog (Egipcjanin:-)).

Najczęstsze spotykane dolegliwości/choroby (w kolejności od najczęściej występujących) to:

 1. Problemy z żołądkiem;
 2. Biegunki;
 3. Żółtaczka typu B;
 4. Rak jelita;
 5. Rak wątroby;
 6. Malaria;
 7. AIDS;
 8. Astma;
 9. Problemy z układem krążenia;
 10. Urazy;
 11. Cukrzyca;
 12. Nadciśnienie;
 13. Niedożywienie.

Wiedza na temat generalnego systemu opieki zdrowotnej w kraju jest marna wśród lekarzy, nie są w stanie wypowiedzieć się  nic na temat szczepień, śmiertelności okołoporodowej matek czy umieralności dzieci poniżej 5-go r.ż.

W szpitalu prawie nie ma pacjentów – nic dziwnego skoro szpital jest bezpłatny tylko dla pracowników administracji państwowej. Cała reszta musi płacić, dlatego większość  Mauretańczyków wybiera prywatne przychodnie i kliniki.

Na terenach niezurbanizowanych ( czyli zdecydowana większość kraju), na terenie każdej prowincji jest coś w stylu health center – za którego organizację i działanie odpowiada regionalny „departament zdrowia”.

Kobiety najczęściej rodzą dzieci w tych to właśnie centrach, w bogatszych rodzinach  kobiety jadą na poród do stolicy. W Mauretanii, kobieta tuż przed rozwiązaniem udaje się do swojej matki, z którą przebywa kolejne 40 dni po porodzie – czyli na czas połogu co w naturalny sposób odseparowuje ją od męża, który pewnie nie zrozumiałby konieczności przerwy we współżyciu.

„Brak dostępu do specjalistycznej diagnostyki na zadowalającym poziomie powoduje, iż rozpoznanie i leczenie problemów zdrowotnych opiera się często na podstawie objawów  i/lub bardzo podstawowych badaniach diagnostycznych.

Niepokojącym zjawiskiem jest  nieograniczony dostęp do leków i środków farmaceutycznych, ze względu na sprzedaż wszelkich leków bez recepty, brak wykształconego personelu wśród pracowników/właścicieli punktów aptecznych, jak również próby diagnozowania pacjentów wraz z ordynowaniem leków (w tym także zastrzyków) w niehigienicznych warunkach owych punktów przez niewykształcony personel.

Ponadto podrabiane leki z terenów krajów afrykańskich oraz sposób ich przechowywania stanowią kolejny poważny problem związany z farmakoterapią. Dochodzi także często do prób samoleczenia, jak np. profilaktyczne przyjmowanie antybiotyków, bez świadomości wczesnych jak i późnych skutków takiego działania.” *

[nggallery id=5]

*fragment z opisu naszego projektu na stronie: http://www.facebook.com/PolskaMisjaMedyczna

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *